Harita Mühendisliği Hakkındaki Yorumlar

27.12.2019 11:28

Harita Mühendisliği Yorumları


Harita Mühendisliği ile ilgili internette yapılan yorumları sizler için derledik. Bu yorumlar belki Harita Mühendisliği Bölümü hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olacaktır. 
- Ulusal ve uluslararası düzeydeki her türlü mühendislik projesine yönelik olarak üretilecek değişik ölçeklerdeki haritaları günümüz teknolojisini kullanarak hayata geçirebilecek jeodezi ve fotogrametri ve dahi yuksek mühendisleri ve doktoralı elemanları yetiştiren bölümden mezun olanlara Harita Mühendisi denir.


- Dar kapsamlı anlamı ile, faaliyet alanı, harita, fotogrametri ve kadastrodan oluşan, mühendisliktir.


- Önemli birçok alt dala sahip olmasına rağmen gereksiz fotogrametri adını taşıyan bölümden yetişenlere verilen isim.

-  Yurtdışında yapılan çalışmalar baz alınarak ismi değiştirilmesine rağmen halk arasında halen harita - kadastro mühendisi olarak bilinir.


- 2010 İstanbul Kültür Şehri kapsamında İstanbul'un yollarının altından girilip üstünden çıkılması ve altyapı üstyapı demeden inatla çevre düzenlemesine girişilmesiyle popüleritesi daha da artan bölümdür.  Zira ufak tefek ofisler kadastro ihalelerini, numarataj işlerini almak için yarışırken ve büyük şirketler de uluslarası projelere imza atarken ısrarla jeodezi ve fotogrametri mühendisi (namı değer harita mühendisi) aramaktadırlar. Ayrıca yine jeodezi ve fotogrametri mühendisliğinin bir dalı olan cbs (coğrafi bilgi sistemi) de Türkiye'ye yeni giriş yapan navigasyon şirketleri yeterince Türk mühendisini bünyesine katmaktadır.  Sonuç olarak yeterince iş potansiyeli vardır efendim. Mutluyuz gururluyuz..


- Fotogrametri bölümü hava fotoğraflarıyla yada yerden çekilmiş fotograflarla (yersel fotogrametri) harita üretmek üzere çalışır. Jeodezi bölümü ise dünyanın fiziksel yapısını inceler matematiksel modellemesi üzerine çalışır. Çok farklı alanlarda da çalışmaları vardır. Ayrıca gps kullanımı jeodezi anabilim dalının kullanımındadır. Fotocuların gps ile işi olmaz. Sonuç itibariyle Harita Mühendisliği tam bir kafa patlatan mesleğin bir adıdır.


- Zor sayılabilecek bir bölüm olmasına rağmen bu bölümü okumak için almanız gereken puan diğer mühendislikleri okumak için gerekene kıyasla azdır. Bu sebepledir ki bu bölümü normal eğitim süresi içerisinde bitiren eleman sayısı ile bitirmesi gereken eleman sayısı arasında çok fark vardır.


- Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği memleketimin en ilginç mesleklerindendir. Öncelikle bu mesleği serbest olarak yapmayı düşünen insanların arazide lahovoleyy diye bağırabilir iken, belediye ve ya kadastroya girince müdür bey, uzaktan algılama bey diye incelikten kırabilecek esnekliğe sahip olmaları gerekiyor.


- Üniversite sınavında çok büyük puanlar isteyemen bir bölüm. mimarlık yerine bu bölümü tercih edecektim. Ama "Ay ne prestiji vardır ne iş imkanı" diyerek burun kıvırmıştım. Şimdi o kıvrılan burnum sızlıyor.


- Bir bölümün ismiyle ne kadar alakasız olabileceğini gösteren bölümdür. içinde gps'den tutun da fotogrametriye, fotogrametri'den tutun da gayrimenkul değerlemeye kadar bir çok dal bulundurur. insanların "Harita Mühendisi nedir?" sorularına kulak asmazsanız parayı bulmanız uzun zaman almayacaktır.


- Yıllarca icra ettiğim ve bu süre zarfında ne astım ne de üstüm olarak hiç endüstri mühendisiyle karşılaşmadığım mesleğim.


- Gayet tercih edilebilir ve avantajlı bir bölüm.  Örneğin parseller elinde varsa aplikasyon krokisi çizmek, 15 dakikasını alır. Sizden güzel para ister. Aynı şekilde masa başında 15 dakikada yapabileceği ve altına imza atmak şartıyla para alabileceği daha bir sürü iş vardır. Sadece bu süre içinde bir nokta koyar, bir poligon çizer, bir haritada hazırlar. bu anlamda gerçekten kolay para kazanabiliyorlar.

Kendi işini kurmak için az sermaye gerekiyor denilse de doğrudur ama kullandıkları cihazlar pahalıdır. Bir alet alt seviye bir araba parası. Birkaç sene, bir yerde çalışan harita mühendisi hem işi öğrenebilir, hem de bu parayı rahatlıkla biriktirebilir ve uygun bir bölgede kendi ofisini açabilir. 

Cihazları aldıktan sonra zaten sıklıkla 5-6 saat arazi çalışmasının karşılığında epeyi paralar kazanabilirler bu arkadaşlar. cihazların amortismanı da sadece 6 ay falan sürer muhtemelen. Hadi işler kötü gitsin 1 sene sürsün. Yine hiçbir şey değil... Param yok diyen, işi birazcık biliyorsa gitsin kredi çeksin, illa ki öder. Babadan filan zengin olmaya gerek yok. 

Haaa unutmadan sıklıkla araziye, şantiyeye çıkarlar mı? Elbette çıkarlar. Dağ tepe yürüdükleri, keçi gibi tırmandıkları olur mu? Tabii ki olur. Köpeklerle, hayvanlarla karşılaşabilirler mi? Tabii ki karşılaşırlar. Abuk sabuk yerlerde araba sürerler mi? Tabii ki sürerler. Eee ama bu kadar avantaja rağmen onları da yapıversinler bi zahmet değil mi? Diğer mühendislik dallarından olan pek çok mühendisin yaptıkları ameleliklerden çok daha iyidir.

İşini yapmaya kalkan, işine karışan, işini öğreten, yaptığı işi beğenmeyen de kolay kolay olmaz. Mezunu da azdır. kamuda çalışmak isteyen kamuda çalışır, özelde çalışmak isteyen özelde çalışır. Hemen iş bulunabilir. diploması gerçek anlamda altın bileziktir, adamı aç bırakmaz.

- Birçok şeyin yanında ayrıca "google earth çıktıya kardeş, sizin işler ne oldu?" diyen insanlarla karşılaşabilecek insanların mensup olduğu mühendislik dalıdır. Çalışması zevklidir, masa başında durmazsınız. Harita Mühendisliği Mezunu diğer mühendisliklere nazaran az sayılır ve arazide çalışıyorsanız eğer sizin üzerinizde kimse yoktur.

- Bilmeyen insanların bok attığı, mühendislik olsun da nasıl olursa olsun diye tercih edildiği sanılan, iş imkanı mevcut bir bölümdür. ama onlara da kızmamak lazım. Şüphesiz ki bu bölüme bok atan kişi Türkiye gerçeklerinden habersizdir ve ayrıca da ağır geri zekalıdır.

- Harita Mühendisliği mesleğini seçip biraz sosyal kişiliğe sahip olan kişiler şuan BMW'ye binip, Urla'daki havuzlu villasına doğru gitmekte..

- Mühendisliğin ilginç bir bölümüdür. Genel anlamda harita mühendisliği, evrendeki herhangi bir şeyin konumunu bir referans noktasına göre belirleyerek bize bu bilgiyi istediğimiz şekilde sunar veya bilgiyi kullanarak bize bu bilginin ürünlerini verir.

Jeodezi, fotogrametri, ölçme tekniği, kartografya, kamu ölçmeleri, uzaktan algılama ana bilim dalları bambaşka şeylerle uğraşabilmekte. Öncelikle çok bilinen ülkemizdeki yaygın olan inşaat işi yapan ölçümcüler var. Bu insanlar olmadan inşaatınızı yapamaz ve güvenceye alamazsınız. Köprü, baraj, yol işlerinde büyük önem taşırlar. Lakin iki taraftan başladığınız projenin ortada düzgünce buluşmasını ve doğru yere yapılmasını isterseniz. Ayrıca basit bir ev yapımında da evin olması gerektiği yerde olmasını sağlarlar. Onlar olmadan inşaat başlamaz ve tam olarak bitemez.

Ayrıca deformasyon ölçmeleri ile zamanla deformasyona uğrayan yapıları bu insanlar incelerler. Baraj, köprü, gökdelen gibi yapılar zamanla tahrip olurlar. Bunu belirleyen de Harita Mühendisidir.

Türkiye’de pek bilinmese de en iyi tapu sistemine sahip bir kaç ülkeden biridir. Kamu ölçmeleri ana bilim dalındakiler ise bu işlerle uğraşırlar. Yani kabaca bildiğimiz arazi davaları, yerleşime açılacak olan yerler, tapu işlerinin hukuki boyutu ile ilgilenirler daha çok. Bilir kişilik yapar ve bu alan üzerine çalışırlar.

Jeodezi, yeryüzü ve uzay ile ilgilenir. Yeryuvarının değişimi, uzaydaki cisimlerin konumları ile ilgilenirler. Örneğin depremler ve etkileri, yer kabuğu hareketleri, yıldız hareketleri, uydu hareketleri ile ilgilenebilirler. Tabi bu uzmanlığınıza bağlıdır. Deprem üzerinde çalışabileceğiniz gibi uydular üzerine de çalışabilirsiniz. Yani o uyduların yörüngelerinin hesaplanması vb. üzerine detaylı olmasa da bilgi alırsınız. Yüksek lisans ve sonrası için uzmanlaşabilirsiniz. Gidip NASA'da (yeterince çalışkansanız) çalışabilirsiniz.

Ayrıca bildiğiniz gps tek anabilimin konusu olmasa da harita mühendislerinin sayesinde gelişmektedir. Sürekli kullandığınız google maps'e Türkiye haritalarını harita mühendisliği işleri yapan bir şirket satmaktadır. Ayrıca google maps bir web tabanlı cbs uygulamasıdır. Yani coğrafi bilgi sistemi.

Eğer bilgisayar ile ilgileniyorsanız sayısal görüntü işleme gibi ilginç bir alana yönlenebilirsiniz. Bu alan; kalp, kulak için 3 boyutlu harita yapmaktan tutun, fabrika içindeki bantlardaki hatalı ürünlerin çıkarılmasına kadar pek çok durumu kapsar. Yapay zeka, bulanık mantık gibi dersleri alabilirsiniz.

Fotogrometri ile uydu fotoğrafları, cbs, uzaktan algılama, 3d modelleme gibi konular öğrenebilirsiniz.

Kısaca çok fazla alanı ve çok fazla iş alanı vardır harita mühendisliğinin. Dünyada genelde bir alana yönelen enstitüler olabilse de ülkemizde bu hepsinden biraz verilerek, yükselme/yönelme lisan üstüne bırakılmış. (tabi geomatic engineer olarakta var) çok fazla bilinmese de, ya da tek bir alan ile bilinse de çeşitli bir bölümdür.

Diğer üniversiteleri bilmesem de YTÜ Türkiye'de bölümün ilk kurulduğu ve bu bölüm için çok fazla şey yapmış hocaların olduğu okuldur. Pek çok öğretmeni yurt dışında çalışmış, hatta bazıları alanının en iyileri ile çalışmış, sürekli yayın çıkartan, projeler yapan, dünyanın alanında en iyisi sayılabilecek konferanslara gitmiş/gidecek kişilerdir. Bazıları ders anlatamaz, biri hakkında sapık söylentisi vardır, biri geç gelen öğrencilere çay aldırır ve babannesi ile sorunları vardır, başkasına bir sayfa yazı yazar 18 alırsınız ama iyi sayılan bir öğretim görevlisi topluluğuna sahiptir.

- Üniversitede bu bölümü okuyorsanız ve bitirdikten sonra yurtdışına kapağı atmaya niyetiniz varsa sakın 2-3 yıl bir yerde çalışıp tecrübe sahibi olmadan gelmeyin yoksa benim gibi sürünürsünüz..

- önemli meslektir vesselam. ama insanlar harita mühendisine alışamadı. Onun yerine kadastrocu dersen hemen anlarlar ne iş yaptığını 

- Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği olarak da adlandırılan mühendislik dalıdır. Günlük hayatta karşımıza çoğu yerde çıkar. Cep telefonlarımızdan arabalarımıza, baraj yapımında uçuş rotalarına kadar her türlü alanda katkı sağlar. Tıp alanında da kendisine yer bulmuş Harita mühendisliği için bilgi almak isterseniz cerrahi navigasyon sistemini araştırabilirsiniz. Çok geniş bir iş alanına sahip olmakla beraber bu sektörde tecrübe eğitim düzeyinizin önüne geçebilir. Mühendisin imzasına ihtiyacı olmayan bir işveren ona yaptıracağı işi daha az bir maaşla teknikere veya topoğrafa yaptırmak isteyebilir. Yine de resmi ve özel hemen hemen her kurumda iş bulabilme şansı yüksek mesleklerden biridir. Yapı ve denetim kuralları çerçevesinde inşaat ve yapı işlerinde haritacılar olmadan işlerin yürümesi imkansız hale gelmiştir.

yorum ekle

Diğer Haberler

 • NURTEN YILDIRIM'DAN YIPRA...

  Nurten Yıldırım olarak formülü İtalya'dan ithal edilen Nötrph profesyonel saç kurtarıcı - tedavi edici botoks uygulama paketi ile saçlarınızı pırıl p...

 • SAÇ ÇIKARMANIN DÜNYADA Bİ...

  SAÇ ÇIKARMANIN DÜNYADA BİLİNEN ETKİLİ YOLUSaç çıkarma konusunda kesin sonuç isteyenler İtalyan menşeili bu ürünü muhakkak denemeliler. Dünyada bilinen...

 • Samsun Atakum Bayan Kuafö...

  Samsun Atakum Bayan Kuaförüwww.samsunkuafor.com0 542 354 43 55 Merhabalar. Samsun Atakum Bayan Kuaförü olarak bayan personellerimiz ile birlikte ...

 • Harita Ölçüm Aletleri...

  Harita Ölçüm AletleriHARİTA MÜHENDİSLİK ÖLÇÜM ALETLERİ...

 • DUA 7...

  YARABBİ AŞAĞIDA İSİMLERİ YAZILI SEVDİKLERİNİN HATIRINA DUALARIMIZI KABUL EYLE. İSİMLERİ YAZILI OLANLARININ ŞANLARINI YÜCE EYLE.. ONLARA ÖYLE BİR NUR V...

 • DUA 6...

  YARABBİ AŞAĞIDA İSİMLERİ YAZILI SEVDİKLERİNİN HATIRINA DUALARIMIZI KABUL EYLE. İSİMLERİ YAZILI OLANLARININ ŞANLARINI YÜCE EYLE.. ONLARA ÖYLE BİR NUR V...

 • DUA 5...

  YARABBİ AŞAĞIDA İSİMLERİ YAZILI SEVDİKLERİNİN HATIRINA DUALARIMIZI KABUL EYLE. İSİMLERİ YAZILI OLANLARININ ŞANLARINI YÜCE EYLE.. ONLARA ÖYLE BİR NUR V...

 • DUA 4...

  YARABBİ AŞAĞIDA İSİMLERİ YAZILI SEVDİKLERİNİN HATIRINA DUALARIMIZI KABUL EYLE. İSİMLERİ YAZILI OLANLARININ ŞANLARINI YÜCE EYLE.. ONLARA ÖYLE BİR NUR V...